Metssead vallutavad Kesk-Euroopat.

Lisatud: 2012-06-22 07:49:04

Tagasi

Kesk-Euroopas on kohati metssigade arvukus paisunud ohtlikult suureks. Näiteks Austrias ja Saksamaal räägitakse juba metssigade plahvatusest. Saksamaa jahindusalases lehes Pirsch otsitakse pikkades artiklites põhjuseid, miks on Saksamaal metssigade arvukus plahvatuslikult suurenenud. Ja põhjuseid leitakse.

Maisikasvatuse kiire suurenemine pakub metssigadele endisest rohkem kaitset ja sööki. Maisi kasvatatakse palju energiataimena. Austria ja Saksamaa jahindusspetsialistid on ühesel seisukohal, et maisi kasvatamise suurendamine mõjutab kindlasti metssigade arvukust.

Pöögimetsadest pähklitest ja tammemetsadest tõrudest saavad metssead vajalikke toitaineid. Kliima soojenemine vähendab talvest tingitud hukkumisi ja suurendab emiste pesakondade suurusi.

Näiteks Berliini äärelinna aladel on metssead juba kahjustanud parke ja aedasid. Tõhusad sonkijad võivad ühe ööga keerata suure murupinna mustale mullale.

Suurema arvukusega metssigade piirkondades on juba isegi neli siga sajal hektaril. Metssigade arvu vähendamine nõuab intensiivseid ajujahte. Kuid need on hakanud muu hulgas häirima euroopa hirvi.

Parematel metssigade jahimaadel on metssigade arvukus üks metssiga saja hektari kohta.

Austria idaosas algas suur metssigade arvukuse tõus 1985.aastal. Metssigade arvukuse kasvul ei ole lõppu näha.

Saksamaal on mitmes piirkonnas alustatud metssigade uurimisega. Raadiosaatjatega varustatud metssigu jälgitakse pidevalt, et saada teada nende eluala suurust, põrsaste arvu, toitumiskombeid ja muud vajalikku.

Kliimamuutused on toonud suurenevad metsseaasurkonnad ka Lõuna-Rootsi. Soome talved on veel nii karmid, et metssigade arvukuse plahvatuslikku tõusu niipea karta ei ole.

 

(Maaseudun Tulevaisuus – 42, 11.04.12)

Tagasi