Soome piiri lähedal avastati hundikasvandus.

Lisatud: 2012-05-23 12:46:03

Tagasi

Soome piiri läheduses Venemaa Karjalas on kasvatatud hundikutsikaid ja täiskasvanud hunte lastud loodusesse. Jahi- ja kalamajanduse uurimisinstituudi uurija Ilpo Kojola arvab, et osa huntidest on ehk ka tulnud üle piiri ja segunenud Soome huntidega. Hundikasvanduse tegevus on seadusevastane. Nii Venemaa Karjala kui ka Soome ametivõimud on selle tegevuse hukka mõistnud.

Hunte kasvatanud venelasest aktivist Vladimir Bologov rääkis, et tänaseks on tema loodusesse lahti lasknud 57 hunti. Osa hunte on lahti lastud Karjala Vabariigis, osa kaugemal Tveris. Kõne all on Euroopa suurim huntide siirdamine. Käesoleval aastal on Kimovaaras lahti lastud kuus hunti. Hundid oli alguses hangitud Jaroslavi loomaaiast.

Kesk-Euroopa huntide kaitsjad toetavad rahaliselt seda ebaseaduslikku tegevust. Vahendeid korjatakse ka muuhulgas Saksa netilehe www.wolfshilfe.de kaudu. Raha on andnud ka Saksamaa, Prantsusmaa ja Sveitsi huntide kaitse aktivistid.

Venemaa Teaduste Akadeemia professor Pjotr Danilov hindab seda paljastatud tegevust skandaaliks. „Samal ajal kui Karjala Vabariigis püütakse kontrolli alt väljunud huntide arvukust saada kontrolli alla riigi poolt makstavate laskepreemiatega, tuleb keegi siia ja ilma ametliku loata kasvatab hunte ning laseb neid loodusesse.“ Danilovi arvates on selle juures ainuke positiivne asi see, et hundikutsikad oli toodud Vologda piirkonnast Jaroslavi loomaaiast. See tähendab Karjalale küllalt lähedalt. Seepärast nad ilmselt geneetiliselt eriti ei erine Soome ja Karjala huntidest.

Bologovi uus huntide kasvatamise koht asub ainult 30 km kaugusel Soome piirist Kimovaara küla lähedal asuval Kargujärve saarel. 2011.aasta kevadel toodi Kargujärve saarele kuus Jaroslavi loomaaias sündinud hundikutsikat, kellele loomaias ei olnud enam ruumi. Bologov koos abilistega söötis ja kasvatas hundikutsikaid kuni sügiseni. Kui 2011 aasta sügisel kaanetas pakane Kargujärve vee, siis pääsesid suureks kasvanud hundid vabalt loodusesse.

Venemaa seaduslikes loomaaedades on juba aastaid sündinud sellisel arvul hundikutsikaid, et neid ei ole kellelgi kuhugi panna. Kümne aasta jooksul on sellele probleemile pakkunud lahendust omal ajal hundiuurijaks õppinud Vladimir Bologov. Ta on juba aastaid ostnud loomaaedadest üleliigseid hundikutsikaid sümboolse hinna eest. Loomaaiad on rahul, sest on üleliigsetest hundikutsikatest seaduslikult ja tsiviliseeritult lahti saanud. Hundikutsikate ostmiseks

raha andma ja korjama on valmis sinisilmsed keskeurooplastest hundikaitseorganisatsioonid ja nende liikmed, kes ise ei ole kunagi elanud ega käinud kümnete või isegi sadade kilomeetrite kaugusel lähimast looduses elavast hundist.

(Maaseudun Tulevaisuus – 40, 04.04.12) 

Tagasi